Resultados online live

jueves, marzo 15, 2007

Στη Βαρκελώνη για ...προπόνηση!

Τέτοια εποχή στη διάρκεια της περασμένης περιόδου έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Φέτος, οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου βλέπουν και ...μαθηματικά την πλάτη του. Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Πρόκομ στο ΟΑΚΑ με το επιβλητικό 95-68, έκανε το 5Χ5 στο Top 16 και εξασφάλισε την 1η θέση του ομίλου του (πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ). Πλέον, το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής -με την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη- αποτελεί τυπική διαδικασία

Οπως μαρτυρά και η έκταση της διαφοράς, οι πράσινοι δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των πολωνών, με τον Ζέλικο Ομπράνβτοβιτς να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του (όλοι έδωσαν πόντους – Τοp σκόρερ ο Ντικούδης με 19) Α Γ Ω ΝΑ Σ: Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στο καλό του ξεκίνημα (4-0, 1:30``), καθώς μέχρι τα μισά της περιόδου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους μαχητικούς πολωνούς, οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν με 5π. (9-4) στα μισά της περιόδου. Η είσοδος, όμως, του Δήμου Ντικούδη έδωσε ενέργεια στην άμυνα, λύσεις στην επίθεση και προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της περιόδου (21-16). Οταν μάλιστα ο έλληνας φόργουορντ (14π.) πλαισιώθηκε και από τον Ντέγιαν Τομάσεβιτς (6π., 4ριμπ, 2 τάπες στο ημίχρονο!) στο σκοράρισμα, η ελληνική ομάδα πήρε για τα καλά το πάνω χέρι, τοποθετώντας ουσιαστικά γερές βάσεις νίκης. Με τους δύο «ψηλούς» του, λοιπόν, να αναλαμβάνουν δράση, οι πράσινοι ξεπέρασαν το φράγμα των 10π. στα μισά της δεύτερης περιόδου (35-24) και έκλεισαν το ημίχρονο με αέρα 19π. (47-28). Ολα αυτά με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να δίνει ανάσες στον Διαμαντίδη και χρόνο σε Βούγιανιτς (σχεδόν όλο το δεκάλεπτο), Ντελκ, Σάκοτα και Γιαβτόκας. Ιδιο το σκηνικό και στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για το ανοικτό γήπεδο, να ξεπερνά το φράγμα των 20 πόντων (65-43, 26`) και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του (71-51, 30`). Με τη νίκη – πρωτιά στο τσεπάκι τους, οι πράσινοι ...έπαιξαν και για θέαμα, φτάνοντας στη νίκη με το επιβλητικό 95-68.